Tokat’tan 80 ilin valisine bayram tebriği

Tokat Valisi Ozan Balcı, kente has motiflerin kullanıldığı pulların yapıştırıldığı Kurban Bayramı tebrik kartlarını, 80 ilin valilerine gönderdi.
Mektup, tebrik kartı ve posta pulu kültürünün sürdürülmesi, geçmişten günümüze el sanatlarının yaşatılması ve ile mahsus yazma motiflerinin memleket çapına tanıtılması emeliyle Olgunlaşma Enstitüsü ve PTT Başmüdürlüğü tarafından “Pullarda Yaşayan Tokat” Girişimi hayata geçirildi.

Girişim kapsamında, PTT Umum Müdüriyeti tarafından bastırılan kartpostallara, el baskısı yazma desenlerinin bulunduğu pullar yapıştırıldı. Hazırlanan tebrik kartları, Kurban Bayramı vesilesi ile Olgunlaşma Enstitüsü Müdüriyeti ve PTT Başmüdürlüğünce düzenlenen aktiflikle 80 ilin valiliklerine, ulusal eğitim müdürlüklerine, olgunlaşma enstitüleri ve çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderildi.

Vali Ozan Balcı, PTT Başmüdürlüğündeki aktiflikte yaptığı konuşmada, Tokat’ın tarihine değindi.

Tokat’ın, tarihin ve tabiatın kesişim noktasında bulunduğunu ve yaklaşık bin yıllık tarihe sahip olduğunu anımsatan Balcı, şunları kaydetti:
“Burada Anadolu beşerinin, bizim kendi kültürümüzden gelen kişilerin ömürlerini, sevinçlerini, kederlerini simgeleyen motiflerin pullara işlendiğini görüyoruz. Bilindiği üzere Tokat’ın yazmaları meşhur. Bu yazmalar hem Türkiye’de hem de yerkürede bir numara. Hem ağırlık özellikleri açısından hem motifler açısından yazmalarımız bir numara. Bu yapıtların, Tokat’ın tarihinin yansıtılması noktasında çok büyük bir ehemmiyeti var.”

Aktifliğe, Tokat Vilayet Emniyet Yöneticisi Göksel Topaloğlu, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Hidayet Arıkan, Vilayet Ulusal Eğitim Yöneticisi Murat Küçükali, TSO Yöneticisi Ali Çelik, PTT Başmüdürü Muhterem Demir ve Olgunlaşma Enstitüsü Yöneticisi Filiz Vanlıoğlu katıldı.

Yapılan konuşmaların akabinde yazma desenlerinin konum aldığı pullardan oluşan standın açılışı gerçekleştirildi. Programda ayrıyeten yazma motiflerinin işlendiği tebrik kartları, Vali Balcı tarafından imzalanarak, gayrı vilayetlerin valilerine postalandı.

Kök: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir