Tokat’ta yöresel lezzet yarışması

TOKAT Valiliği ve Tokat Belediyesi‘nce 22’ncisi düzenlenen Topçam Şenlikleri’nin 2’nci gününde ‘Geleneksel Tokat Mesken Yemekleri Yarışı yapıldı.
Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi’nce 22’ncisi düzenlenen Topçam Şenlikleri kapsamında bayanlara yönelik ‘Geleneksel Tokat Hane Yemekleri Yarışması’ yapıldı. Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Belediye Lideri Eyüp Eroğlu, Bölge Emniyet Yöneticisi Vekili Musa Bozkurt ile Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Ali Çelik, müsabakayı izledi. Kente mahsus yemeklerin hazırlandığı müsabakada asma yaprağı ile yapılan zeytinyağlı dolma sarma yarışında çok sayıda kişi yarıştı. Meskenlerinde yaptıkları dolmaları jürinin beğenisine sunanlar, bir numara olabilmek için ağır efor sarf etti. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda En Süratli Bat Yeme Yarışı renkli imajlara sahne oldu. 15 kişinin katıldığı müsabakayı Ahmet Durmaz (33) 5 çorba tabağı garp 1 dakika 28 saniyede yiyerek bir numara oldu. Müsabakada bir numara olduğu için bahtiyar olduğunu söz eden Durmaz, “Tokatlıyız dedik bir kazan garp yedik diye müziğimiz var olağanda lakin 5 tabak verdiler bunları yedim. Kazanla getirseler onu da noktaydım. Yarış için saat 10.00’da kahvaltı yaptım. Köy yumurtası yedim. Üstüne de bunları yedim. Üstüne 1 kilogramda kebap yerim” dedi.
‘ŞEHRİMİZİN TANITIMINA BU ŞENLİK VESİLE OLSUN’
Tokat Belediye Yöneticisi Eyüp Eroğlu, Topçam Şenliklerinin başladığını söz ederek, “Şenlikler kentlerin tanıtımına kentteki kişilerin birbirleri ile daha neşeli hale gelmelerine birliğe, beraberliğe vesile olan çalışmalar. Bizim de bu üç günlük çalışmada isteğimiz şu; kentimizin beşerinin bu üç günde birliğini beraberliğini pekiştirelim. Kentimizin tanıtımına bu şenlik vesile olsun. Yaprağına, domatesine, yöresel lezzetlerine, kebabına vesile olsun. Bunun yanında da konserlerle kişileri eğlendirelim. Hedefimiz buydu” dedi.
Program protokol üyelerinin kademeye giren yarışmacılara armağanlarını vermesiyle sona erdi.

– Tokat

Menşe: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir