Tokat’ta metrekareye 34.2 kilogram yağış düştü

Tokat Belediye Yöneticisi Eyüp Eroğlu, kentte su baskınlarına neden olan sağanak yağışı kıymetlendirerek, “Metrekareye bir günde 34.2 kilogram yağmur yağmıştır” dedi.

Tokat’ta 21 ağustos çarşamba günü akşam saatlerinde sağanak yağış sonucu birçok işyeri ve meskende su baskınları yaşandı. Su baskınlarından zarar gören esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Lider Eroğlu, esnafın yaralarını sarmak için çalışma yapacaklarını lisana getirdi. Yönetici Eroğlu, meteorolojik verilerek nazaran Tokat’ta son 50 yılın en çokça yağışının alındığını lisana getirerek, “Son yılların en olumsuz hava kurallarının yaşandığı ve iddiaların çok üzerinde bir yağışın düştüğü vilayetimizde rabbime çok şükür telafi edilemeyecek bir kasvet ve can kaybı yaşamadık. Meteorolojiden aldığımız habere nazaran, son 50 yılın ortalamaları baz alındığında, olağanda günlük 1.2 kilogram metrekareye yağmur yağarken, çarşamba günü bir ayda yağacak yağmur kadar yağış olmuş ve metrekareye bir günde 34.2 kilogram yağmur yağmıştır. Tekrar meteorolojiden aldığımız malumata nazaran, Almus ta 27 kilogram, Turhal’da 16.2 kilogram, Reşadiye’de 10.1 kilogram, kızılcaören de de 11.6 kilogram metrekareye yağmur düştüğü göz önüne alınırsa, çarşamba günkü yağışlı havanın merkezinin de Tokat merkez kaza olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu olumsuz hava koşullarında Tokat belediyesi olarak, çarşamba akşam saat sekizde ağırlaşarak başlayan sağanak yağış sonucu, meydana gelen aksilikler, belediye Ekiplerimizin ağır ve özverili çalışmaları sonucu, gece saat 1 itibari ile neticelendirilerek, kentte hayat olağana dönmüştür” dedi.

Su baskınları nedeniyle ekiplerin ağır bir halde çalışma yaptığını belirten Yönetici Eroğlu, “Akşam saatlerinde başlayan ağır yağışın meydana getirdiği olumsuzluk, belediye ekiplerimizin ağır ve özverili çalışması sonucu, gece saatlerinde neticelendirilerek hayat olağana dönmüştür. Zabıta ekiplerimizin tespit ettiği zarar ziyan ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup, her türlü hususta mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olacağız. Selden zarar gören alt yapı ile ilgili aksilikler süratle giderilmiştir” diye konuştu. – TOKAT

Menşe: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir