Tokat’ta kurbanlık satıcılarına sahte para uyarısı

Tokat‘ın Niksar kazasında kurban pazarında zabıta ekipleri uydurma para konusunda besicileri uyararak daha dikkatli olmalarını istedi.

Kurban Bayramına günler kala Niksar Belediyesi hayvan pazarında kaza merkezi, köyler ve yakın etraf bölgelerden kurbanlık hayvan satmak için gelenler ile alıcılar arasında yavuz pazarlıklar yaşanıyor. Yaşanan yoğunluktan faydalanmak isteyen dolandırıcılara karşı ise Niksar Belediyesi Zabıta Müdüriyeti ekipleri ikazda bulundu. Zabıtalar ekipleri düzmece paranın nasıl anlaşılacağını anlatarak, “Bir paranın orjinal olduğu, birinci olarak üst kenarındaki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısı kabartısından anlayabilirsiniz. Sonra paranın Atatürk fotoğrafının bulunduğu ön yüzünde üst zaviyelere ve sol alt zaviyeye dokunduğunuzda kağıttaki kabartmaları hissetmeniz gerek. Paranın bu yüzündeki formların ve motiflerin üzerine el gezdirildiğinde çeşitli kısımlarda kabartmalar elimizde hissedilir. Atatürk fotoğrafının sağ alt bucağındaki yedigen halin içine dikkatli bakılınca, paranın rakamla pahası görülür. Sağ kenarda yukarıdan aşağıya hakikat uzanan parlak bir şerit vardır. Bu şeridin üzerinde ay yıldız ve çeşitli formlar vardır. Ay yıldızın altındaki karenin içinde paranın rakamla kıymeti olması gerekir. Parayı eğdiğinizde ise bu karenin içindeki rakamlar TL harflerine dönüşür” formundaki haberlere mekan verdi.

Öte yandan Kurban Bayramında Niksar Belediyesi mezbahanesinde kurban bölümü için büyükbaş hayvan kesim kayıtlarının arefe gününe kadar devam edeceği bildirildi. – TOKAT

Menşe: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir