Tokat’ta imar skandalı “KİŞİYE ÖZEL RANT”

“Zile’de yeni bir imar skandalı mı?” sorusunun sorulmasına neden olacak yeni bir mahkeme kararı ortaya çıktı. Tokat’ın Zile ilçesi Belediyesinin 2013 yılında aldığı bir kararla bir çocuk parkının arazisi konut alanına çevrilmiş, ardından da bir şahsa satılarak imara açılmıştı.

Zile’de Belediyenin çocuk parkını imara açan düzenlemesinin ardından, konuyla ilgili dava açılmış, dava devam ettiği halde, açılan dava sonuçlanmadan parktaki ağaçlar sökülmüş ve parkın arazisine 7 katlı bina yapılmıştı. Benzer bir imar skandalına Tokat Belediyesi tarafından imza atılmış, kişiye özel skandal imar düzenlemesi yapılmış, düzenleme ile bir zenginin arazisine 2 çocuk parkı ile 2 yol eklenmiş, bu haliyle o araziye 12 katlı bina dikilmesi için imar izni verilmiş, ve üzerine 13’er katlı dev bloklar dikilmişti.

Zile ilçesi Dinçerler Mahallesi’nde bulunan bir çocuk parkının Zile Belediye Meclisi kararıyla Temmuz 2013’te meskene dönüştürülmesi ve ardından 2014 yılı Eylül ayında bir şahsa satılmasıyla birlikte çocuk parkı arazisinin imara açılması olayıyla ilgili açılan davada mahkeme kararını verdi.

MAHKEME: “KİŞİYE ÖZEL RANT” DEDİ

İşte o karar:

Avukat Sultan Aktaş’ın Tokat İdare Mahkemesi’ne açtığı davada mahkeme, ‘Uyuşmazlık konusu parselin, çocuk bahçesi kullanımı kaldırılarak konut alanına çevrildiği, bunun sonucunda da bir başka özel kişiye ihale ile satılmasının imar planlarından beklenen amaca uygun düşmediği, yapılan tadilatın özel kişilere ve ranta yönelik olduğu, bu durumun meskun doku içerisinde oluşturulmaya çalışılan yeşil alan sürekliliğini bozulduğu, imar planı ile kaldırılan çocuk bahçesi fonksiyonu yerine aynı bölge içerisinde ve artan nüfusa da hitap edecek şekilde eşdeğer alan ayrılmadığı, plan bütününde kişi başına ayrılması gereken asgari 10 metrekare aktif yeşil alan standartının sağlanmadığı gerekçesiyle Belediye Meclis kararının hukuka uygun bulunmadığı sonucuna vardı.’ şeklinde bir karar verdi.

O BİNA YIKILACAK MI?

Mahkeme kararı beklenmeden bir çok vatandaşın engel olma çabasına rağmen parktaki ağaçlar sökülüp yerlerine 7 katlı bina dikilmesi olayında, mahkemenin uygulamayı haksız bulması ve “kişiye özel rant” şeklinde nitelemesinin ardından ne olacağı, binanın yıkılarak alanın yeniden, çocuklara park olarak tahsis edilip edilmeyeceği merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir