Tokat’ta haziran yağmurları, bal üretimini etkiledi

TOKAT Tarım ve Orman Yöneticisi Orhan Şahin, geçen yıl 650 ton olan bal hasadının, bu sene haziran ayındaki yağışlar nedeniyle yaklaşık 550 tona düşmesini beklediklerini söyledi. 
Tokat’ta Arı Yetiştiricileri Birliği’ne bağlı arıcılar, birinci bal hasadını organize sanayi yerinde gerçekleştirdi. Bal hasadına Vali Ozan Balcı, Bölge Emniyet Yöneticisi Göksel Topaloğlu, Tarım ve Orman Vilayet Yöneticisi Orhan Şahin, Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Ali Demir ve bal üreticileri katıldı. 
Bu yılki bal hasadına bugün itibarıyla başladıklarını belirten Tokat Arıcılar Biriliği Yöneticisi Demir, “Bu yıl üreticilerimize yaklaşık 5 bin adet polen dağıtıldı. Bu yıl Tokat’ta, polen yılıydı. Bu yıl yaklaşık 5 ton kadar polen üretimi yaptık. Uydurma baldan ötürü üreticilerimiz ıstıraplar yaşıyor. Marketlerde, otellerde, restoranlarda daima uydurma ballar kullanılıyor. Üreticimize sahip çıkarak, bu düzmece balların tüketimini azaltıp, halkımıza gerçek bal yedirmek için gayret sarf edeceğiz” dedi. 
‘550 TON CİVARINDA BAL HASADI BEKLİYORUZ’
Tarım ve Orman Vilayet Yöneticisi Şahin de geçen yıla orantıyla Tokat’ta bal üretiminin daha düşük olmasını beklediklerini kaydederek, “Tarımsal faaliyetleri en büyük etkileyenlerden biri iklim faktörü. Bu sene haziran ayındaki yağışların ziyade olması nedeniyle de geçen yıldan daha düşük bir rekolte bekliyoruz. Geçen yıl 600 ile 650 ton arasında olan bal üretimimizin bu sen 550 ton civarında olacağı kanaatindeyiz” diye konuştu. 
Vali Balcı ise üreticilere iyi olmasını dileyerek, birinci bal hasadını gerçekleştirdi. 

 

Kök: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir