TOKAT’TA HAZİRAN YAĞIŞLARI, BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

TOKAT Tarım ve Orman Yöneticisi Orhan Şahin, Haziran ayındaki yağışlar nedeniyle geçen yıl 650 ton olan bal hasadının bu yıl 550 ton civarına düşmesini beklediklerini söyledi.
Tokat’ta Arı Yetiştiricileri Birliğine bağlı arıcılar, birinci bal hasadını organize sanayi kesiminde gerçekleştirdi. Bal hasadına Tokat Valisi Ozan Balcı, Emniyet Yöneticisi Göksel Topaloğlu, Tarım ve Orman Yöneticisi Orhan Şahin, Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Yöneticisi Ali Demir ve bal üreticileri katıldı.
2019 yılı bal hasadına bugün itibariyle başladıklarını söz eden Tokat Arıcılar Biriliği Lideri Ali Demir, Bu yıl üreticilerimize yaklaşık 5 bin adet polen dağıtıldı. Bu yıl Tokat’ta polen yılı idi. Bu yıl yaklaşık 5 ton kadar polen üretimi yaptık. Düzmece baldan ötürü üreticilerimiz düşünceler yaşıyor. Marketlerde, otellerde, restoranlarda daima uydurma ballar kullanılıyor. Üreticimize sahip çıkarak, bu uydurma balların tüketimini azaltıp, halkımıza gerçek bal yedirmek için uğraş sarf edeceğiz dedi.
‘550 TON CİVARINDA BAL HASADI BEKLİYORUZ’
Tarım Orman Vilayet Yöneticisi Orhan Şahin ise, geçen yıla orantıyla Tokat’ta bal üretiminin daha düşük olmasını beklediklerini söz ederek, Ziraî faaliyetleri en büyük etkileyenlerden biri iklim faktörü. Bu sene Haziran ayındaki yağışların ziyade olması nedeniyle de geçen yıldan daha düşük bir rekolte bekliyoruz. Geçen yıl 600-650 ton arasında olan bal üretimimizin bu sen 550 ton civarında olacağı kanaatindeyiz diye konuştu.
Tokat Valisi Ozan Balcı ise üreticilere iyi olmasını dileyerek birinci bal hasadını gerçekleştirdi.

Kök: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir