Tokat’ta en hızlı bat yeme ve yaprak sarması için yarıştılar

Tokat‘ta en süratli bat yeme ve yaprak sarması için yarıştılar

TOKAT – Tokat’ta 22’inci Klâsik Topçam Şenlikleri’nde düzenlenen bat yeme müsabakası ve zeytinyağlı yaprak sarma yarışı renkli imgeler oluşturdu.

Tokat Valiliği ve Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen müsabakada yaprağıyla ünlü kentin hamarat hanımlarının ellerinden çıkan sarmalar jürinin beğenisine sunuldu. Hanımlar, Tokat’ta sofraların vazgeçilmez yemeklerinden olan dolmayı en süratli saran bayan unvanını almak için kıyasıya yarıştı. Protokol üyelerinin ve vatandaşların ağır ilgi gösterdiği etkinliklerde en çok ilgiyi ise en süratli bat yiyen kimseyi seçmek için düzenlenen yarış gördü. 14 kişinin katıldığı müsabakayı Pala Ahmet olarak da bilinen Tokatlı toplumsal medya fenomeni Ahmet Durmaz kazandı. Durmaz, zaferini müsabakanın düzenlendiği meydanda Tokat sarması oynayarak kutladı. Ahmet Durmaz, yaşadığı heyecanı lisana getirerek, “Çok kısa vadede bitirdim. ‘Tokatlıyız dediler, bir kazan garp yediler’ diye bir müziğimiz var. Kazanla vermediler tabakla verdiler. Lakin kasvet yok, üzerine kazanı getirsinler onu da yerim” dedi.

Tokat Belediye Yöneticisi Eyüp Eroğlu, Tokat denilince kişilerin aklına yöresel lezzetlerden bağ yaprağı, Tokat kebabı, zerzevatı ve meyvesinin geldiğini kaydetti. Bu mealde Topçam şenliklerinde Tokat’ın bu eserlerini yapanları ödüllendirmek istediklerini lisana getiren Yönetici Eroğlu, “Bu manada yapılan müsabakalar nispeten şık geçti. Tokat domatesi, zeytinyağlı sarmasını daha da yeterli tanıtacağız. Şenliklerin bir öbür değerli noktası birlik ve beraberliği sağladı. Bunun yanı sıra yöresel sanatkarlar sahnede hünerlerini sergiledi” diye konuştu.

Yapılan müsabakalarda noktaya girenlere armağanları Vali Ozan Balcı ve Belediye Yöneticisi Eyüp Eroğlu tarafından merasimle takdim edildi.

Menşe: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir