Tokat’da 7 Ambulans Törenle Hizmete Başladı

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Tokat İl Sağlık Müdürlüğü emrine göndermiş olduğu 7 ambulans düzenlenen törenle hizmete sunuldu.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Vali Cevdet Can, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Sağlık Müdürü Dr. Saadettin Yazı, Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Vali Cevdet Can, Hükümetin iyi yönetimi gerçekleştirmek için en önemli prensiplerinden birinin kaliteyi, ikincisinin  ise kapasiteyi arttırarak buradan çıkan güven ortamını hakim kılmak, insanların  gülümsemesini sağlamak olduğunu söyledi.  Bunun da” 2K, 2G” şeklinde ifade edildiğini belirten Vali Cevdet Can,  “Kalite kapasite, güven ve gülümse diyoruz. Bu  anlayışla tüm hizmetlerde olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de ilimizde  ve ülkemizde hizmetlerin kalite ve kapasitesinin artırılması için gayretler gösteriliyor. Bunun ortaya çıkaracağı güven ortamı hakim kılınmaya çalışılıyor.  Sonuç şu. İnsanlarımızın mutlu olması ve yüzünün gülmesidir. İşte bunun için gayretler gösteriliyor. Bugün de bu 7 ambulans ilimize bu sebeple geldi. Önümüzdeki dönemde de yine kaynaklarımızı insanlarımızın mutlu olması için harcamaya devam edeceğiz.  Ben bu vesileyle bir kere daha ilimize bu hizmetleri sağlayan Hükümetimize ve  Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyorum. Araçlarımızı kullanacak arkadaşlarımıza kazasız belasız kullanmalarını diliyorum. Amacımız insanlarımızın mutluluğu ve yüzlerinin gülmesidir. Bu araçların mutluluğa vesile olacak şekilde kullanılmasını Cenabı Allah nasip etsin diyorum” dedi.

Sağlık İl Müdürü Saadettin Yazı, törende yaptığı konuşmada kentte 112 acil servis ekiplerinin bir takım sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Bildiğiniz gibi 112 acil servis hizmetleri sıfıra yakın hatayla hizmet vermesi gereken bir hizmet amirliğimiz. Günlük 2 bin 500 ile üç bin arasında çağrı gelmekte. Ama bunların yaklaşık 150 tanesine vaka olarak ambulanslarımız hizmet vermekte. Geri kalanı boşu boşuna bizim sağlık merkezimizi işgal ediyor. Vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyoruz, boşa gelen çağrı acil bir hizmeti engellemekte. Ayrıca bu 150 vakanın da en az 15 tanesi gerçek olmayan vaka olarak karşımıza çıkıyor. Ambulansımız gidiyor, köy yollarında 3,4 saat bekliyor, dolaşıyor, vaka olmadığını anlayıp geliyor. Bunların hepsi bize zarar olarak geri dönüyor” dedi.

Açılış törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da hayırlı olsun mesajı gönderdi. Sağlık Bakanı Dr. Müezzinoğlu mesajında şunları ifade etti. “Tokat ilinde 20 istasyonda 39 ambulans ve 297 personel ile 7 gün/24 saat hizmet verilmektedir. 2014 yılı içerisinde Tokat’ta 38 bin 86 hastaya hizmet verilmiştir. Bakanlığımız 112 acil sağlık hizmetleri bünyesindeki kara, hava ve deniz ambulansları yanında dünyada örneği bulunmayan Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerimizle (UMKE), acil ve afet durumlarında etkili ve hızlı medikal müdahele ve hasta naklini sağlayacak kapasiteye ulaşmıştır. Dünya çapında bir kapasite oluşturan ve ihtiyaç sahibi ülkelere de sağlık yardımı yapan ülkemiz. Özellikle acil sağlık hizmetlerinde her gün daha ileriye gitmektedir. Türkiye genelinde 2 bin 155 adet 112 istasyonu, 4 bin 468 adet kara ambulansı, 17 adet helikopter, 3 adet uçak ve 6 adet deniz ambulansı ile acil sağlık hizmetleri yürütülmektedir. 2015 yılı ilk çeyreğinde helikopter ambulansımızla gece uçuşuna başlanacaktır. 2014 yılında Bakanlığımızca alımı yapılan 2014 model ambulanslardan Tokat’a 7 adet yeni ambulans tahsisi yapılmıştır. İlinize tahsis edilen ambulansların dağıtımı ilin nüfusu, 2005 model üstü ambulansların yaş ortalaması, ilin istasyon sayısı, ilin vaka sayısı, ambulans kilometre ortalaması ve yüzde 10 teknik  gerekçeler puanı baz alınarak gerçekleştirilmiştir.

Tokat iline tahsis edilen 7 adet ambulansın hayırlı olmasını dilerim.”

Üçü Tokat merkez, diğerleri ise Erbaa, Turhal, Zile ve Niksar’da kullanılacak olan ambulanslar İl Müftü Yardımcısı Selahattin Şanver’in okuduğu dua sonrası hizmete sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir