Tokat’a Yeni havalimanı Geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, Tokat Yeni Havalimanı Yapımı projesini onayladı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığının Dağkapı-Hastane Raylı Sistem Hattı projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yozgat Havalimanı ve Karaman Havalimanı projeleri ile DHMİ Genel Müdürlüğü Tokat Yeni Havalimanı Yapımı projelerini onaylayarak 2016 yılı yatırım programına ekledi.

Tokat Havalimanı Dhmi Müdürü Yücel Besim Aladağ, TGC ziyaretinde Tokat Havalimanı kamulaştırma çalışmaları ve yapılacak yeni havalimanı çalışmaları hakkında önemli açıklamalar da yaptı. Aladağ, kamulaştırılacak alanda yaklaşık bin 200 civarında hak sahibi bulunduğunu bu süreci en kısa sürede hak sahiplerini mağdur etmeden tamamlayarak bir an önce yeni havalimanı için ilk kazmayı vuracaklarını belirtti. DHMİ İnşaat Daire Başkanı’nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı iken Binali Yıldırım ile daha hafta önce yaptığı görüşmede Yıldırım’ın ulaştıma bakanı iken “Tokat’ın işini hızlandırın” talimatı verdiğini belirten Aladağ, bu talimatın kendilerini daha da umutlandırdığını belirterek “Para sıkıntımız yok, kamulaştırmayı tamamlayıp biran evvel projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Süre vermek çok doğru değil ama umduğumuz gibi giderse, kamulaştırma da süreç uzamazsa 3-5 yıl içinde yeni ve modern havalimanını Tokat’a kazandıracağız” demişti.

“KAMULAŞTIRMADA HAK SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLMEYECEK

“KOMŞU İLLERE MUHTAÇ OLMAKTAN KURTULACAĞI”

“İnşallah bu işe hızlı bir şekilde gireceğiz. İnşaat Daire Başkanımızla da 2 hafta önce yaptığımız görüşmede Bakan Beyin talimatı olduğunu ‘Tokat’ın işini hızlandırın’ dediğini bana birinci ağızdan söyledi. Ulaştırma Bakanımız bizzat Tokat’ın işini hızlandırın demiş. Öyle bir talimatı olmuş. Tabi bu bizi daha da sevindirdi, umutlandırdı. Kamulaştırma işine biran önce başlayıp hızlı bir şekilde bitirebilirsek Havalimanı ve terminal projeleri de hazırlanacak. Projelendirme çalışmaları yapılacak. Bu işlerde süre vermek doğru değil ama umduğumuz gibi giderse 3-4 yıllık bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Sonuçta kurumun maddi olarak bir sıkıntısı yok. Alacağı ödeneklerde de bir sıkıntısı yok. İnşallah buradaki vatandaşlar da bize yardımcı olur. Tokat güzel bir havalimanına kavuşur. Hem komşu illere muhtaç olmaktan kurtuluruz hem de burası bir hareket yaşar”

“ŞUAN ÖNGÖRÜLEN ALAN YAKLAŞIK 2 BİN 200 DÖNÜM”

Tokat Havalimanı’nın bulunduğu kamulaştırılacak alanda çoğunluk mülk sahibi vatandaşa mı ait. Devlet arazisi de var mı?
“Bu alanın büyük kısmı vatandaşın ama devlete ait kısımlarda var. Mesela Kavşak düzenlemesi yaptık. Yazıcıoğlu, Fidanlık tarafından geçiyor. Karşı taraflardaki köylerden bazı yerleri aldık. Şuan öngörülen 2 bin 200 dönüm civarında. Şuanda bu dönüm yetiyor ama yetmezse ek kamulaştırma yapılabiliyor. Uçağın alçalma safları düzenleniyor. Yeni havaalanlarında her şey modern. Yurt dışında ne kullanılıyorsa o burada da kullanılıyor artık. Havacılık açısından DHMİ çok büyük bir kurum. Kurumlar arasında ilk 15’e ilk 20’ye çok rahat giriyor. Geliri çok yüksek bir kurum. Bunu tabi yansıtıyor”

“ATATÜRK HAVALİMANI’NA DA İNİŞ SAĞLANACAK”

“İNŞAAT SÜRECİNDE TOKAT EKONOMİSİ DE KAZANACAK”

Yeni havalimanı inşaatı yapımı aşamasında DHMİ tamamen kendi personelini mi kullanacak yoksa Tokat’tan da işçi alımı yapılacak mı?

Havalimanı projesi hazırlandıktan sonra ihaleye veriliyor. Çok büyük bir iş. Büyük firmalardan birisi gelip alacak. Ondan sonra çalıştırdığı insan tabii ki buradan olacak. Tokat’ın 3-5 yıllık ekonomisine de büyük bir ivme kazandıracaktır. Büyük firmanın bir çekirdek kadrosu oluyor ama işçisini, malzemesini buradan sağlıyor”MEVCUT HAVALİMANINA BASIN ODASI KURULDU

Tokat Havalimanı Müdürü Yücel Besim Aladağ, şuan mevcut havalimanında 3-4 yıllık yeni havalimanı yapımı tamamlanana kadar vatandaş sıkıntı çekmesin diye iyileştirme çalışmaları yapıldığını da belirtti.

10 thoughts on “Tokat’a Yeni havalimanı Geliyor

  1. Yeni hava limanı şuanki yerine mi yapılacak neresi olduğu bellimi Tokat ımiza hayırlı olsun inşallah

    1. Ahmet Bey, sanırım yeniden bir havaalanı yapılıyor. Mevcut Tokat havaalanı da yeni yapılacak havalimanı bitene kadar hizmet vermeye devam edeceği söylenmektedir. Memleketimize hayırlı olur inşallah.

  2. Sonunda çevre illere muhtaçlıktan kurtulacağız. Yeni havalimanımıza kavuşacağız.

  3. Yaw hayırlı ugurlu olsunda kusura bakmayın burda saçma sapan bişeler yokmu ilk hava alanını kuran … ‘ya bi Allahın kuluda hesap sorup ” hıcmı ölçüp biçmedin dewletın bukadar parasını arazısını zamanını emeğini yıllarca boşa çıkarttın” dıyıp hesap sormaz hainlik degıldır belkı ama delalet degılmı bu . Hesabı sorulmalı.yada ben yanlış anlamışsam bırı acıklasın anlayım

  4. Allah Allah nasıl olmus da Tokat akıllarına gelmiş. Zahmet olmasin biz alışığız zaten tokada hizmet gelmemesinden.

  5. Hava alanıyla birlikte sanayi yatırımına hız verilirse geriye göç ler başlar büyük şehirlerin yükü hafifler iyi ve güzel yapılan herişi saygıyla karşılıyoruz Tokat halkına bu hizmetlere layıktır

  6. ToKaT 2019 Hazırlıklı olsun diyen adam gibi evlat cikartan memleketimiz büyük şehir olcak diye duydum kaynak doğrumu ve olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir