Tokat Bileziği Bir Ayda Bin Lira Zamlandı

Tokat Kuyumcular Derneği Başkanı Alparslan Kuşakoğlu, 100 gramlık Tokat bileziği de son bir ayda bin TL zamlanarak 12 bin 500 lira olduğunu kaydetti.

Tokat’a özgü el işçiliği ile yapılan bileziğin fiyatı altının gram fiyatının artması sonucu yükselişe geçti. Tokat Kuyumcular Derneği Başkanı Alparslan Kuşakoğlu, Türkiye’de devam eden süreç ve spekülasyonlar nedeni ile altın fiyatlarında yükselme olduğunu bu sürecin atlatılması ile birlikte gerilemenin başladığını fakat altında dolara bağlı yükselme olduğunu söyledi. 24 ayar altının gram fiyatının 125 TL civarında olduğunu ifade eden Kuşakoğlu, “Gram bazında fiyatlarda artış olması ile birlikte diğer bileziklerle birlikte Tokat bileziği de zamlandı. Altının gram fiyatının son bir ayda 115 liradan 125 liraya yükselmesi sonucu birlikte 100 gramlık Tokat bileziği de son bir ayda bin TL zamlanarak 12 bin 500 TL’ye yükseldi” dedi.

Tokat bileziğinin el işliği ile yapılan kente özgü bir bilezik olduğunu ifade eden Kuşakoğlu, “Tokat bileziği 3 boy olarak yapılıyor. En büyük boy 105 gram ve üzeri olarak yapılıyor. 45 ve 75 gramlıkta Tokat bileziği var. Düğünlerde 45 ve 75 gramlık bilezikler takılıyor. Gram olarak daha ağır olanlar genelde kayınvalideler takıyor. Tokat bileziği yapan usta sayısı azaldı, bilezik siparişi talepleri artıyor. Tokat bileziği diğer bileziklere göre daha kullanışlı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir