Tokat ‘900 Adımda 900 Yıllık’ tarih

Tokat; Yeşilırmak havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olmasının verdiği avantajla 6000 yıllık tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuş, 14 Devleti ve birçok beyliği içerisinde barındırmış, önemli bir Anadolu şehridir.

Hatti, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Danişmendli, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine kadar gelişen süreç içerisinde tarihin her dönemine ait eserleri Tokat’ın her bölgesinde bulabilmek mümkündür. Bu yönüyle Tokat bir açık hava müzesi konumundadır.

Tarih kokan şehir: Tokat
Erbaa ilçesinde; Antik Horoztepe yerleşimi, Hitit yerleşim yeri, Zile’de; Maşathöyük Örenyeri, Sulusaray’da; Roma – Bizans Dönemlerinin izlerini taşıyan Sebastapolis, Merkez ilçede, tarihi Komana Şehri, yine Roma Döneminde yol güvenliği için kurulmuş olan Tokat Kalesi, aynı zamanda Danişmend Devletine başkentlik yapmış olan Niksar’da bulunan tarihi kale, Malazgirt sonrası yapılan en eski Türk Camisi Garipler Camii, Yağıbasan Medresesi, Gökmedrese, Yeşilırmak-Hıdırlık Köprüsü, 9 adet zaviye, Osmanlı Dönemine ait Alipaşa Camii ve Hamamı, Voyvoda Han ( Taşhan), Deveciler Hanı, Arastalı Bedesten, 18. yüzyıla ait bütün Anadolu’nun en görkemli tavan göbeğine sahip Latifoğlu Konağı Müze Evi ve Anadolu’nun en güzel ahşap Mevlevihane’si, en güzel Saat Kulesi; Bey Sokağı, Bey Hamam Sokağı, Halit Sokağı ve Sulusokak’ ta bulunan sivil mimari örneği yapılarla; Türklerin Anadolu’ya gelişlerinden itibaren 900 yılda mimari adına ortaya koydukları önemli eserlerin kesintisiz olarak görülebileceği tek şehirdir Tokat…

Alimler konağı, şairler yatağı…

Evliya Çelebi’nin “Alimler ve Şairler Şehri” diye övdüğü, Mevlana’nın hayatının bir kısmını Tokat ‘ta geçirmekten bahtiyar olduğu, Şeyhülislam İbn-i Kemal gibi alimlerin Gazi Osman Paşa gibi komutanların, Zileli Talibi ve Ceyhuni gibi şairlerin yetiştiği, coğrafi konum itibariyle eşsiz doğal güzelliklere sahip, tarihle iç içe yaşayan bir şehirdir Tokat.

Bakırcılık, Yazmacılık, Dokumacılık, Ahşap Oymacılığı, Kuyumculuk, Demircilik, Dericilik gibi bilinen el sanatlarının yanı sıra, Tokat ili Anadolu’da 20. yy.’a kadar devam eden dört önemli özgün seramik merkezinden biridir. (İznik, Kütahya, Çanakkale)

Çeşitli el sanatlarıyla otantik güzellikler sunan, kültüründeki çeşitliliği tarihi akıştan geçirerek farklı anlayışları bu coğrafyada özümsemiş folklor dokusuna sahip insanların yaşadığı bir şehirdir Tokat.

Kadim şehrimiz Tokat

Anadolu’nun tarihi ve kültürel özelliklerini koruyan, kültür ve turizm bakımından zengin potansiyele sahip olan Tokat ilimiz, Reşadiye ilçemizdeki kaplıca ve Zinav Gölü, yeşilin tüm tonlarının sergilendiği Almus ilçemiz ve Baraj Gölü,Sulusaray ilçemizdeki şifa kaynağı kaplıcalarımız ve ikinci Efes ( Sebastapolis) Antik Kenti, Danişmend Devletine Başkent olmuş Niksar ilçemiz,Sezar’ın yaptığı savaş sonucu“ Veni-Vidi-Vici”(Geldim-Gördüm-Yendim) sözünü söylediği,üzüm bağları,sivil mimari yapıları ile meşhur Zile ilçemiz, konakları han ve hamamları, sivil mimari yapıları, yemek kültürü ile başta Tokat Kebabı olmak üzere, el sanatları, yemyeşil yaylaları, bağları,bahçeleri ve doğanın gizemli gücünün en büyük örneği olan ve gezenleri, hayrete düşürerek hayran bırakan muhteşem Ballıca Mağarası, Evliya Çelebinin alimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı diyerek tanımladığı; Mevlana’nın “Tokat’a gitmek gerek çünkü Tokat’ta iklim ve insanlar mutedildir” diyerek anlattığı, 17’nci yüzyılda Kara Gümrüklerinin burada olması sebebiyle bütün kervanların uğramak zorunda olduğu bir tekstil, ham bakır işleme, mamul bakır ve deri üretim merkezi ki, bütün bu alanlarda Rusya ve Avrupa içlerinde kalitesinden ötürü diğer üretim merkezlerinin rekabet edemedikleri, Türkiye’nin saklı bahçelerinden Tokat büyük bir kültür, tarih ve doğa şehridir. O dönem de İstanbul nüfusu 90 bin iken Tokat nüfusunun 16 bin olması bu rekabetin zorluğu anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Kültür, sanat, lezzet diyarı…

Dünyaca ünlü bağ yaprağı, damaklara unutulmaz iz bırakan elması, onlarca çeşidiyle armudu, ihracatımızın yüz akı olan kirazı, meyve suyu olarak dünya devlerine kafa tutan bir markaya dönüşen şeftalisi, vişnesi; ülkemizde kalitesiyle zirveye yerleşen domatesi, kuş burnusu, mahlebi, dünyanın en kaliteli cevizi, özellikle dünyada örneği olmayan narince üzümü ve diğer üzüm çeşidiyle Tokat bir sebze ve meyve cennetidir. Uluslararası üne sahip mutfağı ile Tokat Kebabı, keşkek, yaprak sarması, bat, pekmez,çemen, köme, gibi yüzlerce farklı çeşidiyle Tokat mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Bakırcılık, yazmacılık, ahşap oymacılığı, kuyumculuk, demircilik, dericilik gibi el sanatlarıyla otantik güzellikler sunan şehrimiz farklı bir kültür dokusuna sahiptir. Şeyhükislam İbn-i Kemal gibi alimlerin, Gazi Osman Paşa gibi komutanların, Zileli Talibi ve Ceyhuni gibi şairlerin yetiştiği şehrimiz tarihle iç içe yaşamaktadır.

Çeşitli kültürlere sahip şehrimizde inanışlar da zengin ve çeşitlidir. Tokat’ta Mevlevilik Alevilik – Bektaşilik (Hubyar (Tekeli Dağı/Almus), Aziz Baba (Serpin/Turhal), Keçeci Baba(Keçeci Köyü/Erbaa), Kul Himmet (Varzıl/Almus)) Meslevilik, Kadirilik Nakşibendilik ve Rufayilik bu inançlardan bazılarıdır.

Ayrıca, Alevilikte yer alan serrini verip sırrını vermeme ilkesini katı bir şekilde savunan ve uygulayan sıraç kültürü de hala varlığını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir