SPOR Başkan Sayyıdan: Hedefimiz 30’u aşkın sporcuyla 2020 Tokyo Oyunları’na katılmak

Lider Sayyıdan: Maksadımız 30’u aşkın sporcuyla 2020 Tokyo Oyunları’na katılmak
İbrahim UĞUR/ERBAA (Tokat), (DHA) – Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Yöneticisi Hasan Sayyıdan, iki kadrolarının 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılmayı garantilediğini söyledi. Yönetici Sayyıdan, amaçlarının 30’u aşkın sporcuyla oyunlara katılıp alacakları madalyalarla Türkiye’yi en yeterli halde temsil etmek olduğunu belirtti.
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Yöneticisi Hasan Sayyıdan, Tokat’ın Erbaa kazasında federasyonlarının himayesinde düzenlenen 2’nci Lig 1’inci kademe müsabakalarını izlemek üzere kazaya geldi. Ligde uğraş eden kadrolara muvaffakiyetler dileyip tertibin kazada yapılmasına ek veren Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan ve Belediye Yöneticisi Ertuğrul Karagöl’ü ziyaret eden Yönetici Sayyıdan, kaymakam ve belediye yöneticisine armağan takdim etti. Cumartesi günü Erbaa Dış Sentetik meydanda başlayan 2’nci Lig 1’inci kademe müsabakaları 23 Ağustos’ta sona erecek. Ligi birinci iki sırada tamamlayan iki grup 2’nci Lig’den 1’inci Lig’e yükselirken, yedi ve sekizinci olan kadrolar bir alt lige düşecek.
Federasyonun erkek ve bayan goalbol gruplarının önemli ara katettiğini tabir eden Yönetici Hasan Sayyıdan, “2018 yılında hatun goalbol grubumuz yerküre ikincisi olarak 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı elde etti. Bu sene 2019 Temmuz ayında Amerika’da yapılan kota müsabakalarında erkek goalbol ekibimiz da yarışta 2. olarak paralimpik oyunlara katılma hakkı elde etti. Yani şu anda bugün itibarıyla iki ekibimiz hem hatun goalbolümüz hem erkek goalbolümüz paralimpiklere katılma hakkı elde ettiler. 2020’de bizim iki ekibimiz Türkiye Cumhuriyeti Görme Engelliler Federasyonu’nu temsil edecek. Bunun yanında üçüncü bir branşımız var, B1 futbol dediğimiz. Şu anda Erbaa’da yaptığımız branşı kastediyorum. Bu branşımızın da 14 Eylül-24 Eylül tarihleri arası Roma’da yapılacak olan Avrupa şampiyonasında finale kaldığımızda, onlar da kotayı alma hakkı elde edecekler. İnanıyorum ki ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz ki onlar da finale kalacaklar ve 2020 Paralimpik Oyunları’na katılma hakkını elde edecekler. Üç ekibimizin paralimpik oyunlarına katılma hakkı elde etmesini umuyoruz, bekliyoruz. Esasen ikisi garanti, üçüncü B1 futbolun da katılacağına inanıyoruz” dedi.
30’U AŞKIN SPORCUYLA TOKYO MAKSADI
Judo ve atletizm kısmında da değerli muvaffakiyetler elde etiklerini kaydeden Yönetici Sayyıdan, “Judo ve atletizm kolunda değerli muvaffakiyetler elde ettik. Daha geçenlerde iki sporcumuz altın madalya aldı Avrupa Şampiyonası’nda, bir sporcumuz gümüş, üç sporcumuz bronz madalya aldı. Münasebetiyle judo branşında beş ya da altı sporumuzun paralimpik kotasını alacağına inanıyorum. Niçin inanıyorum zira elde ettiğimiz olgular bunu gösteriyor. Yerküre şampiyonu judocu kızımız var. Onun dışında çok başarılı judocu sporcularımız var. Bu sporcularımızla birlikte 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılarak burada devletimizi en âlâ halde temsil etmeyi düşünüyoruz. Atletizm branşında yerküre şampiyonu sporcumuz var. Atletizm branşında da paralimpik oyunlarına dört ya da beş sporcuyla katılacağımızı düşünüyorum. Bunu da başaracağız ve böylelikle 30’u aşkın sporcuyla Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılmayı hedefliyoruz. İnşallah bunu başaracağız. Ancak asıl maksat 2020 Paralimpik Oyunları’nda dört ila altı madalya alarak memleketimizi en güzel formda temsil etmek. Engellilerin daha çok sporla buluşmasını istiyoruz. Bu federasyonun birincil gayelerinden birisi. Bu yolda da kıymetli muvaffakiyetler elde ettik. Şu anda 250’yi aşkın spor kulübümüz var. 5 bini aşkın lisanlı sporcumuz var. Yani düşünün geçmişi, 15 yıla dayalı olan bir federasyonun bugüne kadar geldiği uzaklık. Bu açıdan bu meydanda da değerli muvaffakiyetler elde ettik. Kıymetli aralar katettik. İstediğimiz alanda olmadığımızı söz edebilirim. Zira gayemiz bütün engellileri spora katmak, sağlıklı, vücutları diri olan, spor yapabilecek tüm engellileri spora katmak istiyoruz. Bu doğrultuda da adımlar atıyoruz” diye konuştu.

Kök: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir