Şeftali tarlada 1-1 buçuk, markete 4.95 liradan satılıyor

Şeftali tarlada 1-1 buçuk, markete 4.95 liradan satılıyor
TOKAT – Tokat’ta şeftali üretiminin artması ve ihracat yapılmaması nedeniyle tarlada cinsine nazaran 1-1.5 liraya kadar düşen şeftali Pazar noktasında 2-2.5 lira marketlerde 3-5 lira arasında satılıyor.
Tokat merkeze bağlı Kemalpaşa Köyü’nde yaklaşık 2 haftadır devam eden şeftali üretiminde artış yaşanırken fiyatlarda düşüş dikkat çekiyor. İhracat olmaması nedeni ile yurt içi piyasaya gönderilen şeftalide üreticinin maliyetini karşılamıyor. Personellik, mazot, ilaç ve gübre fiyatlarındaki artışa dikkat çeken çiftçiler personel çalıştıramıyor. Üretimin bol olması nedeni ile son bir haftada 2 lira olan şeftali fiyatlarının 1 liraya kadar düştüğünü söz eden Mehmet Can Erdoğdu, “Yaklaşık 20 yıldır bu işle uğraşıyoruz. Fiyatlar bir hafta evvel güzel idi, üretim bollaşıp ihracat olmadığı için düştü.Satışlarda zorlanıyoruz” dedi.
İhracat olmadığı için fiyatlar düştü
Çiftçilikle geçimini sağlayan Istek Erdoğdu ise şeftali hasadının kendileri için sancılı başladığını belirterek, “Şeftalinin maliyetine şeftali satıyoruz, yevmiyemizi dahi çıkartamıyoruz. İhracat olmadığından, vatandaşlarında ekonomik durumu düzgün olmadığı için şeftali 2. planda kalıyor. Şeftali 5 kilo yiyorsa 1 kilo yiyor” diye konuştu.
Çiftçilerden İsmail Korkmaz, 50 kuruşa meyve suyu fabrikasında 1-1.5 liraya kadarda cinsine nazaran şeftaliyi hale gönderdiklerini tabir ederek, “Meyve bol olduğu için fiyatlar düşüyor, ihracatta yok bu sene. Maliyetimizi karşılamıyor, tarlayı elektrikle suluyoruz maliyetimizi karşılamıyor. Gübre ilaç pahalı. Marketlerde fiyatlar yüksek arada uçurum var” biçiminde konuştu.
Tarladaki fiyatla market arasında uçurum var
Komiteci Suat Durgun ise köylünün düşen fiyatlar nedeniyle işin içinden çıkamadığını belirterek, “Tarla ile market arasında uçurum var. Bizim 1 lira yazdığımız şeftali markette 4-lira 5 lira. Fiyatlar neden bu kadar yüksek çözemiyoruz” sözlerini kullandı.

Kök: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir