Otobanda Su Altına Kalan Yolda Yüzdüler

Erbaa ilçesinde hidroelektrik santrali (HES) barajı çalışmaları sonrasında sular altında kalan yolda çocuklar suya girerek serinledi.

Kelkit Çayı üzerine inşa edilen Tepekışla Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatının tamamlanması ile birlikte su tutulmaya başlandı. Uluslararası yolda araçların geçişi için yeni bir yol güzergahı trafiğe açılırken, eski güzergahta kalan yol sular altında kaldı. Birkaç ay öncesine kadar araçların geçtiği yol göle döndü. Bölgeye piknik yapmaya gelen bir aile ise havaların ısınması ile birlikte çocuklarının serinlemesi için ilginç bir yola başvurdu. Sular altında kalan yola giren çocuklar can simitlerini takarak serinlemenin keyfini yaşadı.

Matematik Öğretmeni Ahmet Acıhan, Ramazan ayından sonra hava sıcaklıklarının artması ile birlikte serin olan çam ağaçları altına piknik yapmaya geldiklerini kaydetti. Su altında kalan yolu iyi bildiklerini ifade eden Acıhan, çocukların da yüzme isteğini kırmadıklarını belirterek, “Çocuklar bu alanda yüzdükten sonra piknik yapacağız. Yaz tatilinde çocukları mutlu etmek için isteklerini yerine getirmek için geldik. Çocuklarım eski yolda güvenli olarak yüzüyor. Burası derin değil belli bir metre sonra derinleşiyor, batma riski yok. Buradan otomobiller, TIR’lar geçiyordu. Burası uluslararası bir yoldu. Şuanda çocuklarım bu yolda suya girerek serinliyor. Böyle bir yolda çocukların suya gireceği aklıma gelmezdi” dedi.

Bölgenin emniyet şeridine alınarak serinlemek isteyenlerin girebileceğini ileri süren Acıhan, “Yapılacak olan çalışmalarla insanlar elektrik üretimi içim yapılan bu barajı serinlemek içinde kullanabilir. İnsanların gezinti yeri mesire alanı olabilir, kayıklarla burada gezilebilir. Balık tutulabilir” diye konuştu. Çocuklarda sıcak havada su altında kalan yolda serinlemenin farklı bir duygu olduğunu söyledi.

Öte yandan yaklaşık 150 milyon dolara mal olan Tepekışla HES’te yılda 241 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir