Kurban pazarında ‘ultrason’ timi iş başında

Tokat‘ta, Kurban Bayramı öncesinde pazarlarda satılan kurbanlıkların gebe olup olmadığı ‘ultrason’ timi tarafından denetim edildi, 305 gebe hayvanın kesilmesi önlendi.

Tokat 2023 Vizyonu Tarım Tokat girişimi kapsamında “Gebe inekler meraya buzağılar yaşama dönüyor’ girişimi kapsamında ultrason cihazları alınarak murakabe yapıldı. Klinisyen tabiplerce muayene edilen bin 200 dişi hayvandan 300’ü hayvan gebelik testi yapılarak kurban pazarına alınmadı. Kurban pazarında ayrıyeten veteriner tabipler tarafından yapılan denetimlerde gebe olduğu tespit edilen 5 hayvan üzerine ‘gebe’ yazılarak satışına müsaade verilmedi. Yapılan teftişlerin devlet iktisadına 2 milyon eği olduğu kaydedildi.

Tokat Valisi Ozan Balcı, Vilayet Tarım ve Orman Yöneticisi Orhan Şahin ve Ziraat Odası Yöneticisi Ahmet Dökülen ile kurban pazarını gezerek teftişlerle ilgili malumat aldı. Hayvan Sıhhati, Yetiştiriciliği ve Su Eserleri Tokat Büro Yöneticisi Salih Çelik, kurban pazarında ultrason cihazı ile yapılan denetimde 5 gebe hayvan tespit edildiğini söyledi. Gebe olduğu tespit edilen hayvanların üzerine ‘gebe’ yazıldığını belirten Çelik, “Gebe olduğu tespit edilen hayvanları kurban pazarından çıkartıyoruz. Böylelikle bir can değil yavrusu ile iki canı kurtarmış oluyoruz” dedi.

Raporu olmayan dişi hayvanı almayın uyarısı

Gebelik muayenesinde evvelce klasik prosedürler kullanıldığına dikkat çeken Çelik, “Klasik prosedürlerle 4-5 aylık gebe olduğunda gebelik tespiti yapabiliyorduk. Ultrasonla yapılan teftişlerde 45-50 günden itibaren gebelikleri tespit edebiliyoruz. Muayenesi yapılan hayvanlara gebe olmadığına dair rapor tanzim ediyoruz. Kurban alacak olan vatandaşlarımızın bu raporu sorgulamalarını istiyoruz. Bu raporu olmayan dişi hayvanın satılması ve bölümü yasaktır. Yapanlar hakkında kabahatler kanuna nazaran cezai süreç yapmaktayız” diye konuştu.

Tokat Veteriner Tabipler Odası Lideri Seyit Sami Karyağdı ise ultrasonla yapılan teftişlerin daha emniyetli olduğunu belirterek, “Kurban Bayramı öncesinde 105 muaf klinisyen doktorla birlikte tüm kurbanlık vasfını taşıyabilecek büyükbaş hayvanlarda gebelik muayenelerin gerçekleştirdik. Münhasıran 2.5 ayında düşük gebe hayvanlarda gebelik muayenesi daha güzel yapabilmek için ultrason kullandık. Kurban keseceklerin gönül rahatlığı ile gebe olmadan hayvanlarını kesebilmesi için damızlık bedel taşıyan hayvanların kısmını engellemek için elimizden yaptık” dedi. – TOKAT

Menşe: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir