Kadın hızarcı, ekmeğini odundan çıkartıyor

Tokat‘ta kocasına yardım eden bayan hızarcı ekmeğini odundan çıkartıyor.

Tokat’ta emekçi emeklisi 4 yavru pederi Osman Aktaş (75) eşi Ayşe Aktaş (55) ile birlikte yaklaşan kış mevsimi öncesinde seyyar hızar aracı ile vatandaşa hizmet veriyor. Emekli olduktan sonra yaklaşık 30 yıldır hızarcılık yapan yaşlı adama en büyük destekçisi ise eşi. Kütükleri, kısım modüllerini eşi yardımı ile hızardan geçiren Aktaş, birikimleri ile Hacca gittiklerini bir yılda eşini Umre ‘ye gönderdiğini söyledi. Emekçi parasının ziyade olması nedeniyle eşi ile birlikte çalışmaya başladıklarını belirten Aktaş, “Hanımla bir arada çalışıyoruz. Amele tutsam 100 lira yevmiye istiyor. Bugün 60 lira para aldık, ne vereyim ona. O nedenle bir arada çalışıyoruz. Eşime de hakkını inkar etmiyorum, bazen veriyorum bazen vermiyorum. Karı koca arasında ufak tefek olacak o kadar” dedi.

Hanımının isteği üzerine birlikte çalışmaya karar verdiklerini söz eden Aktaş, “Evde çoluk yavru bizi işgal edecek kimse yok, ‘Ameleye para verme birlikte çalışalım hacca gidelim’ dedi. Bir sene çalıştık para biriktirdik. Yazıldık, çıkmadı. 2. sene 2009 yılında hac çıktı. Haccımızı yaptık. Ayrıyeten hanım Umre’ye gitti. Geçinip gidiyoruz” diye konuştu.

Ayşe Aktaş ise kocasına kendisinin çalışmak için teklifte bulunduğunu söz ederek, “Eşime, gayrısını çalıştırma birlikte çalışalım dedim. Rabbim nasip etti çalıştık, kazandığımızla Hacca gittik. Bu yaşta çalışmak çetin olsa da ekmeğimizi alın teri ile kazanıyoruz” diye konuştu. – TOKAT

Kök: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir