Kaçak kurbanlıklar besicileri vurdu

Kurban Bayramı‘na sayılı günler kala besiciler hayvan pazarlarına adapsız getirilen büyük ve küçükbaş hayvanlarının, kendi satışlarını düşürdüklerini tabir etti. Yasal yollar ile elde edilen kurbanlıkların daha pahalı gözüktüklerini belirten besiciler, müşterilerin hayvanları alırken kulak küpelerine dikkat etmeleri gerektiğini tabir etti. Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile Anadolu’dan ve Trakya ortamından kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanlar İstanbul‘a gelmeye devam ediyor. Besiciler ise yasa dışı yollardan dokümanlarında değişim yapılan, küpelerinin farklı ölmüş bir hayvana ilişkin olan ve tahlilleri yapılmayan kurbanlıkların satışlarını düşürdüklerini tabir ettiler. Yasal yollar ile yoluna münasip beslenen hayvanlar, kurban pazarına giren kaçak hayvanlardan daha pahalı gözüküyor. Bu nedenle besiciler kurban hayvanlarını satmakta zorlanıyor. Hayvan satıcıları kurbanlık alırken, ucuz olanına değil, dokümanları ve tahlilleri olan hayvanların alınması konusunda ihtarda bulundular.

“DÜŞÜK MALİYETLİ HAYVAN GİRİŞİ OLMUŞ OLUYOR” Edirne’den hayvanlarını satmak için İstanbul Avcılar’da bulunan hayvan satış meydanına gelen besici Yusuf Özdemir, “Hayvanlarımızın maliyeti yüzde 30 ila yüzde 40 durumunda arttı. Mahal kiralaması, nakliye masrafları ve yem masrafları arttığı için maliyette yükseldi. Yasal olmayan yollardan hayvanın tahlilleri ve gerekli evrakları eksik bir biçimde kurban satış meydanına geldiği hengam bizi de etkilemiş oluyor. Daha ucuza mal ediyorlar, dışarıdan getirilen hayvanın pazara çıkmaması gerekiyor fakat değişik yollar ile pazara sokuyorlar. Kurbanlık hayvanın kimlik malumatları değiştirilerek pazara sokuluyor. Küpeleri ve evrakları değiştirilerek Pazar meydanına sokuluyorsa düşük maliyetli hayvan girişi olmuş oluyor” sözlerini kullandı.

“BİZİM DE FİYATLARIMIZI ETKİLEYEREK SATIŞLARIMIZI DÜŞÜRÜYOR” Tokat’tan kurbanlık hayvanlarını satmak için İstanbul’a gelen besici Metin Özdemir, “Bu sene fiyatlar hayvan yeminin ve öbür masraflarının yüksek olduğu için biraz pahalı. Ben Anadolu’dan getiriyorum hayvanlarımı, getirmeden evvel kan tahlillerimiz ve gerekli denetimler daha oradayken kaza tarım müdüriyetleri tarafından yapılıyor. Biz tahlile gitmeyen, küpesiz hayvanlarımızı getiremediğimiz halde burada olan birtakım arkadaşların hayvanları tahlil olmamış, küpeleri ve pasaportları olmadan burada bölge alıyorlar. Bizim de fiyatlarımızı etkileyerek satışlarımızı düşürüyor. Onlar daha ucuza mal ediyor. Biz hayvanın tahlilleri için para yatırıyoruz. Tırlarımızda gelirken 30 hayvan sığdırabileceğimiz konumda 27 hayvan yerleştiriyoruz. O arkadaş 3 ile 4 bin Türk Lirası daha az maliyet ettiği için bizden daha düşük fiyatlı satıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir