Gram Altın tarihi rekor kırdı. Ons Altın 6 yılın zirvesine çıktı

Merkez bankalarının faiz indirim sürecine girmeleri ve en önemlisi ticaret savaşlarının küresel riskleri artırması ile altın, güvenli liman talebi ile bu yılın 2. yarısında atağa geçti.

Önceki hafta 1,534$ seviyesine çıkarak 6 yılın zirvesini gören kıymetli metal, son hafta ise 1,500$ yakınında yatay seyretti. Cuma günü Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole sunumunda küresel risklere vurgu yapması ile tekrar yükselişe geçen altın, ABD ve Çin arasındaki gerilimin artması ile 1,560$ seviyesine çıkarak 12 Nisan 2013 sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

ABD Başkanı Trump, Çin ile müzakereler sürerken ek yaptırım kararı almıştı, ardından Çin’den de misilleme gelmiş ve daha sonra Trump, yaptırımların Aralık ayına ertelendiğini açıklamıştı. Hafta sonu ise Çin’e mevcutta uygulanan %25’lik yaptırımı %5 oranında artırdıklarını açıkladı.

Gerekçe olarak ise Çin’in ABD ürünlerine uyguladığı vergiyi ve haksız kazancı gösterdi. Trump’ın kararının ardından Çin’in de gerekli adımların atılacağını açıklaması ile ticaret savaşlarında tansiyon yükseldi ve risk iştahı azaldı.

Gelişen ülke paraları ve petrol değer kaybederken altın başta olmak üzere yen ve frank gibi güvenli varlıklar ise yükselişe geçti.

Ons tarafındaki yükselişin yanında USDTRY kurunun Asya seansında serbest piyasada 6,40’a kadar yükselmesi ile yurt içinde gram fiyatları tarihi rekor kırdı. Gram, serbest piyasada 320 TL’ye kadar yükselmesinin ardından yurt içi seansta 295 TL’ye çıktı.

Dolar kuru ve ons tarafındaki yükselişle tarihi zirveye çıkan altın fiyatları son saatte 286 TL’den işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir