Girişimci baba oğul 10 ülkeye ihracat yapıyor

Erbaa ilçesindeki küçük dükkanlarında el yapımı gaz altı kaynak makinesi üreten baba ve oğlu, ürünlerini, kurdukları  internet sitesi aracılığıyla 10 ülkeye satıyor.

Küçük Sanayi Sitesi’nde dükkanlarında kaynak makinesi üreten İsmail Uğurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 39 yıldır bu işle uğraştığını söyledi.

İş yerinde oğlu İzzettin ile çalıştığını belirten Uğurlu, “Elazığ’da azot sanayisinde çalışırken küçük çanta kaynak yapmaya hevesliydim. O zamanlar küçük çanta kaynak yapmıştım ondan sonra Erbaa’ya geldim çarşıda dükkan açtım, toprak sanayisinde elektrik işine girdim” dedi.

Uğurlu, kaynak makinelerinin ve sistemlerinin değişmesiyle gaz altı makinelere yöneldiğini ifade ederek, 20-25 senedir bu makinelerin imalatını yaptığını belirtti.

– “30-40 yıl gidiyor”

Üretimlerinin el emeği olduğunu, seri üretim yapmadıklarını anlatan Uğurlu, “Günlük bir kaynak makinesi üretiyoruz. Eğer seri üretim yapsak 5-10 makine arasında üretiriz. Kaynak makinelerini sağlam yapıyoruz. O yüzden 30-40 yıl gidiyor. Kaynak makinelerini 500 lira ila 8 bin lira arasında değişen fiyatlara satıyoruz. Altı yıl önce iş yerimize ait internet sitesi kurduk. Siteye yaptığımız makinelerin fotoğraflarını atmaya başladık. İnternet sitesi sayesinde yurt dışından da sipariş almaya başladık ve artık 10 ülkeye el yapımı kaynak makinesi ihracatı yapıyoruz” diye konuştu.

Oğul İzzettin Uğurlu da mesleği babasından öğrendiğini söyledi.

Babasının artık eskisi kadar işlerle ilgilenemediğini aktaran Uğurlu, “Tamamen el emeği, göz nuru ve el işçiliği olduğu için kaynak makinelerini üretmek çok vakit alıyor. Fazla talep olduğu için yetiştiremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin , Malezya, Endonezya, Singapur, Romanya, Azerbaycan, Güney Kore, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a ihracat yaptıklarını anlatan Uğurlu, seri üretime geçmek istediklerini ancak buna ekonomik olarak hazır olmadıklarını belirtti.

Uğurlu, 20 çeşit makine ürettiklerini ifade ederek, “Çanta kaynak makinesinden robotlu gaz altı makinesine kadar birçok çeşidimiz bulunuyor. Yıllık yaklaşık 200 bin lira civarında ihracat yapıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir