Geleneksel yöntemlerle salça yapımı

Klasik formüllerle salça imalatı

TOKAT – Tokat’ın Niksar kazasında konut hanımlarını kış aylarına hazırlık olarak konut salçası yapma telaşı sardı.

Yemeklerin vazgeçilmez tatları, velev olmazsa olmazları arasında olan hane salçası için mesken hanımları kazanlarda salça kaynatmaya başladı. Fabrikasyon eserleri tercih etmeyenler klâsik tekniklerle kış hazırlıklarını yapmak için kolları sıvadı Pazarlardan yahut köylerdeki üreticilerden satın aldıkları domateslerle salça yapan bayanlar, hanelerinin salça gereksinimini karşılayabilmek için yüzlerce kilo domatesi elden geçiriyorlar. Kimi bayanlar eski prosedürlerle domatesin suyunu çıkarmak için günlerce süren süreçlerden geçirirken, kimi bayanlar ise seyyar salça çekicileri tercih ediyor. Konut hanımlarına, komşularının yanı sıra eşleri de yardımcı oluyor. Birtakım mahallelerde ise imece tarzı her gün bir meskenin muhtaçlığı olan salça kaynatılıyor.

Mesken salçasının yemeklere, hazır satılan salçalardan daha çok lezzet kattığını söyleyen Nuriye Karaarslan; “Domatesi tam mevsiminde alarak konut salçası yapıyoruz. Yaptığımız mesken salçasını yemeklerde kullandığımız üzere kahvaltıda da bol olarak tüketiyoruz. Evvelce domatesleri, kesip çuvallara koyup tuzlayıp suyunun çıkmasını beklerdik. Sonrada eleklerde elimizle ezip elerdik, sıkıntı işlerdi. Artık işlerimiz kolaylaştı, elektrikli makinelerle domatesler çekiliyor, bizde basitçe kaynatıyoruz. Odun ateşinde yapılan salçanın tadı bir gayrı şık oluyor” halinde konuştu.

Öte yandan elektrikli domates çekme makinesi ile hatunların iş yükünü azaltan seyyar salça çekicilerin de işlerinin ağır olduğu, yaklaşık 1 ton domatesi 1 saat üzere kısa bir müddette çektikleri kaydedildi.

Menşe: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir