FETÖ’den gözaltına alınan 35 jandarma itirafçı oldu

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Vilayet Emniyet Müdüriyeti ekiplerince gözaltına alınan 49 kuşkulu, söz süreçlerinin akabinde adliyeye getirildi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları Ali Alper Saylan ve Hamdi Davet Şahin tarafından sorgulanan şüphelilerden 35’i, faal pişmanlık kararlarından faydalanmak istediklerini belirterek, itirafçı oldu ve örgüte ait bildiklerini anlattı.

Örgütle temasını bildikleri erlerin isimlerini verdikleri ve “mahrem imamları” da teşhis ettikleri öğrenilen 35 kuşkulu, isimli denetim kaidesiyle muaf bırakıldı.

Savcılık, başka 14 kimseyi tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Zanlıları sorgulayan 8. Sulh Ceza Hakimi Eren Şen, 10’unun tutuklanmasına, 4’ünün de isimli denetim kararları uygulanarak salıverilmesine hükmetti.

Soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Jandarma Umum Komutanlığında vazifeli bir teğmen ile 48 astsubay hakkında 12 Temmuz’da gözaltı kararı verilmişti.

Karar doğrultusunda Ankara Emniyet Müdüriyeti Terörle Uğraş Büro Müdüriyeti ekipleri, FETÖ’nün mahrem imamları ile ankesörlü telefonla irtibat sağladıkları tespit edilen 49 kimseyi yakalamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir