Fatih Sultan Mehmet’in namaz kıldığı Ulu Cami, zamana meydan okuyor

TOKAT‘ta, Danişmendliler periyodunda yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmet‘in Trabzon seferi sırasında ibadetini yapmasından ötürü değerli bir noktaya sahip olan 873 yıllık Niksar Ulu Cami, farklı mimari yapısıyla dikkat çekiyor.
Danişmendliler periyodunda, Cenebnizade Hasan Beyefendi tarafından 1146-1147 yılları arasında yaptırılan Niksar Ulu Cami, tarihi ve mimarisiyle dikkat çekiyor. Osmanlı sultanlarından Fatih Sultan Mehmet Han’ın, Trabzon seferine giderken Ramazan ayı nedeni ile bir müddet Niksar’da kaldığı ve ibadetini bu camide yaptığı biliniyor. Bu özelliği ile kıymetli bir yana sahip olan Niksar Ulu Cami, 873 yıldır cemaatini ağırlıyor. Kesme taştan yapılan cami, kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planıyla dikkat çekerken, girişi ise kuzey cephesinde mekan alıyor. Anadolu’daki erken devir camilerinin mimari özelliklerini yansıtan ve en son 2000 yılında restorasyon yapılan cami, bugün de cemaatini ağırlıyor.
Kazada Danişmendli Nizamettin Yağıbasan devrinde imar ve sanata yönelik bilhassa medreseler ve camiler inşa edildiğini belirten Niksar Belediye Lideri Özdilek Özcan, “Cami 1146 yılında inşa ediliyor. O devirden bu kadar görkemi ile hizmet ediyor. O günün asrî tekniklerini burada görme talihiniz var. Taş biçiminde, fil ayaklar üzerine oturtulan hutbeli bir camimiz. Fatih Sultan Mehmet Han, Karadeniz seferi esnasında Ramazan ayına rastlayınca ordusunu burada konaklatıyor. Bir ay vadesince burada ordusuyla kalıyor. Bu camide teravih namazlarını kıldıktan sonrada tekrar Trabzon seferine devam ediyor” diye konuştu.

– Tokat

Kök: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir