Facebook güvenlik açığı yine kullanıcıları vurdu

Son Facebook güvenlik ihlali olayında, yaklaşık 419 milyon telefon numarasının ele geçirildiği onaylandı. Yetkililer bu yeni Facebook güvenlik açığı konusunun, bilgilerin şifre korumalı olmayan bir çevrimiçi sunucuda saklandığından dolayı gerçekleştiğini ifade etti.

Facebook güvenlik ihlali nasıl gerçekleşti?

Yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaraları çevrimiçi olarak açık bir veri tabanında yayınlandı. Bu durumla alakalı bir takım sızıntı konuşmaları dolaşırken, Facebook son noktayı koydu ve 419 milyon telefon numarası ile birlikte Facebook ID’lerin de ele geçirildiğini söyledi.

Veritabanının kim tarafından, ne zaman ve nasıl derlendiğini araştırdıklarını söyleyen Facebook yetkilileri,  419 milyon verinin içerisinde birbirlerinin kopyasının da olduğunu söyleyerek, net olarak 210 milyon gerçek insanın bu durumdan etkilendiğini ifade etti.

Facebook güvenlik açığı hangi ülkeleri etkiledi?

Ele geçirilen Facebook kimliği ve telefon numarası sayısının başlıca etkilediği ülkeler arasında:

Amerika Birleşik Devleti için 133 milyon,

Vietnam için 50 milyon,

İngiltere için 18 milyon kayıt olarak belirtildi.

Kayıtların ele geçirilmesinde tahminler ise 2018 yılında devre dışı bırakılmış olan Cambridge Analytica’yı gösteriyor.

Bir sözcünün açıklamasına göre, bu veriler eski ve telefon numaraları ile alakalı olan güncellemeden önce toplanan verileri kapsıyor.

Her ne kadar verilerin eski olduğu ifade edilse de, bazı kaynaklara göre bu bir potansiyel güvenlik açığı ve önemi gittikçe artan bir konu.

Bu konuda siz Facebook’un son zamanlarda konu olduğu gizlilik ihlalleri ve güvenlik açıklarıyla alakalı ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir