Erbaa’da Çamlık İçin Mimarlar Yarışacak

Erbaa’da Çamlık İçin Mimarlar Yarışacak

Erbaa Belediyesi’nin Erbaa Çamlık Koruluğu için hayata geçirdiği “Yeni Erbaa” Çamlık Sosyal Habitatı isimli ulusal proje yarışması başladı.
Ülke çapında bütün Mimarların katılabileceği proje yarışması Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları yönetmeliği kurallarına göre 28 Kasım’da başladı.
Yaklaşık 3 ay sürecek proje yarışmasına katılacak mimarların yarışmanın ihtiyaç programına göre hazırlayacakları projeler, Mimar Kenan Güvenç, Mimar Recep Üstün, Prof. Dr. Derya Oktay, Doç. Dr. Ayşen Çelen Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Olgu Çalışkan, Peyzaj Mimarı Sunay Erdem, İnşaat Müh. Fercan Yavuz’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.
“Yeni Erbaa” Çamlık Sosyal Habitatı isimli ulusal proje yarışmasında jüri tarafından seçilecek en iyi projenin Erbaa Çamlık Koruluğuna uygulanması hedefleniyor.

ERBAA ŞANTİYEYE DÖNECEK

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım projenin yapılacağı alanı inceleyerek yarışmayla ilgili bilgi verdi. Başkan Yıldırım, “biz yeni Erbaa dedik, biz meydanlarda da bir çok proje açıklamıştık Erbaa’mızın ihtiyaçlarını belirlemiştik bunlardan en önemlisi altyapıydı, bununla ilgili projemiz şuanda teslim edilmek üzere. Projeden sonra inşallah doğalgaz alt yapısı tamamlanmış yerlerle ilgili çalışmalarımız başlayacak” Daha sonra demiştik ki Erbaa’mızın eksikliklerinden birisi de sosyal hayat. Bununla ilgili de elimizde çok fazla alan ve arazi vardı bunlara uzun zamandır proje geliştirilememişti işte tam bu kısır döngü içerisinde biz ne demiştik Erbaa’mızda ulusal proje yarışmalarıyla değerler katacağız, değerler kazandıracağız. Yeni Erbaa’da “Yeni Erbaa” Çamlık Sosyal Habitat projesiyle ilgili yarışmamız başladı. Yarışmamız 6 Şubat’ta jürinin kararını açıklamasıyla sona erecek. Erbaa’da çamlık denildiğinde akla sadece arkamızda gördüğünüz alan değil de komple çamlıkla kaplı, havuzu da içine alan 30 dönümlük bir arazi geliyor ve inşallah bu proje yarışmamızda burada sadece bir fiziki bina değil, doğal çevreye zarar vermeden güzel etkinliklerin yapılacağı, sportif faaliyetlerin yapılacağı güzel bir merkez, Çamlık Sosyal Habitat projesi hayata geçecek. Jüri üyelerimiz birinci ikinci ve üçüncüyü belirleyecek. Ancak biz ayrı bir anket çalışmasıyla ilk 5’i hangi projeyi istiyorsunuz diye Erbaalılara soracağız. Erbaalı hemşerilerimizin belirlediği projeyi esas alacağız. Proje ilanına çıktık, tarihler belli oldu, Erbaa’mıza çok verimli olacak bir yarışmayla çok farklı perspektiften bakılmış, bir çok proje sunulacak ve Erbaa’mız yeni bir sosyal alana kavuşmuş olacak dedi. Nisan ve Mayıs ayında hükümetin yapmayı planladığı yeni Adalet Sarayı ve Hastane projesi ile birlikte Erbaa Belediyesinin başlatacağı projelerle Erbaa’nın şantiyeye döneceğini söyledi. Başkan Yıldırım “Yeni Erbaa” Cumhuriyet Meydanı, çarşı sağlıklaştırması, Gazi Bulvarı, Erek Caddesi ve Otogar’a kadar varan ışıklandırma ve kaldırım çalışmaları başlatılacağını, bu projelerin de ulusal mimari yarışmalarla yapılacağını belirtti. Yıldırım diğer yarışmaların da şubat ayı sonuna doğru neticeleneceğini söyledi.

erbaada-camlik-icin-mimarlar-yarisacak-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir