Erbaa Asma Yaprağı Sigortalanacak

Erbaa Ziraat Odası Başkanlığının Asma Yaprağının Sigorta kapsamına alınması yönünde yapmış olduğu çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

Erbaa Ziraat Odası Başkanlığının Asma Yaprağının Sigorta kapsamına alınması yönünde yapmış olduğu çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

Son yıllarda asma yaprağı ticaretinin artması ile birlikte tarımsal üretimde önemli bir gelir kaynağı haline gelen asma yaprağı ile ilgili üretici taleplerini değerlendiren TARSİM ( Tarım Sigortaları Havuzu) üreticilerin memnuniyetini en üst düzeye taşıyabilmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Asma Yaprağının Devlet Destekli Tarım Sigortası kapsamına alınması için çalışmalar başlatılmıştı. Konu ile ilgili bilgi veren Erbaa Ziraat Odası Başkanı Arif Yılmaz Köksal,” Ziraat Odası Başkanlığı döneminde dolu yağışı nedeniyle, çiftçilere yaptığı ziyaretlerde doludan en çok asma yaprağının zarar gördüğünü, bunun için üzüme tarım sigortası yapıldığını ama yaprağa yapılmadığından dolayı tarım sigortaları kapsamına alınması ile ilgili çalışma yapılması konusunda talepleri olmuştu ve konuyla ilgili daha önceden çalışma başlatmıştık.” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Köksal; ” Ziraat Odası Başkanlığı olarak Erbaa Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile birlikte asma yaprağı ile ilgili bir rapor hazırlatılarak, TARSİM Genel Müdürlüğüne, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığına müracaat edilmiş neticede Tokat yaprağının teminat kapsamına alınmasına ilişkin çalışmalar başlatılmıştır. Üç yıl devam etmesi planlanan proje kapsamında bağda üzümün sigortalanabildiği gibi asma yaprağının da sigortalanabilmesi için gerekli verilerin oluşturulması, uygun poliçe düzenlenmesinde dikkat edilecek kriterlerin belirlenmesi, yaprak alım sıklığının ve yoğunluğunun üzüm verimine ve kalitesine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında ilk yıl Manisa-Alaşehir ve Denizli-Çal ilçelerinde deneme bağları oluşturularak çalışmalara başlandığı 2014-2015 üretim sezonunda ise Erbaa ilçemizde uygulamaların başlanacağına bunun için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürlü, Pamukkale Üniversitesi Çal Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aysel Yeşilyurt Er Erbaa’yı ziyaret etmişler konu ile ilgili bilgi almışlar daha sonra en çok bağcılık yapılan Ballı bağ ve Üzümlü Köyleri ziyaret edilerek deneme amaçlı bağ tespit edilerek Asma yaprağının sigortalanabilmesi için gerekli şartların ortaya konulacağı çalışmalar başlatılmış oldu. Başkan Köksal; “Yaşadığımız çok önemli afetlere rağmen, alın teriyle üretimini sürdüren, eli öpülesi üreticilerimize, bütün olumsuzluklardan uzak, ürünü bereketi bol bir hasat dönemi ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Yayın Organı : Hürsöz Gazetesi
Şehir : Tokat
Yayın Tarihi : 05.09.2014
Görsel Kaynak : AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir