En hızlı bat yeme ve yaprak sarması için yarıştılar

Tokat‘ta 22’inci Klasik Topçam Şenlikleri’nde düzenlenen bat yeme yarışı ve zeytinyağlı yaprak sarma müsabakası renkli imajlar oluşturdu.

Tokat Valiliği ve Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı‘nda düzenlenen yarışta yaprağıyla ünlü kentin hamarat hanımlarının ellerinden çıkan sarmalar jürinin beğenisine sunuldu. Hanımlar, Tokat’ta sofraların vazgeçilmez yemeklerinden olan dolmayı en süratli saran hatun unvanını almak için kıyasıya yarıştı. Protokol üyelerinin ve vatandaşların ağır ilgi gösterdiği etkinliklerde en çok ilgiyi ise en süratli bat yiyen kimseyi seçmek için düzenlenen yarış gördü. 14 kişinin katıldığı müsabakayı Pala Ahmet olarak da bilinen Tokatlı çevre medya fenomeni Ahmet Durmaz kazandı. Durmaz, zaferini müsabakanın düzenlendiği meydanda Tokat sarması oynayarak kutladı. Ahmet Durmaz, yaşadığı heyecanı lisana getirerek, “Çok kısa müddette bitirdim. ‘Tokatlıyız dediler, bir kazan garp yediler’ diye bir müziğimiz var. Kazanla vermediler tabakla verdiler. Fakat dert yok, üzerine kazanı getirsinler onu da yerim” dedi.

Tokat Belediye Yöneticisi Eyüp Eroğlu, Tokat denilince kişilerin aklına yöresel lezzetlerden bağ yaprağı, Tokat kebabı, zerzevatı ve meyvesinin geldiğini kaydetti. Bu mealde Topçam şenliklerinde Tokat’ın bu eserlerini yapanları ödüllendirmek istediklerini lisana getiren Lider Eroğlu, “Bu mealde yapılan yarışlar epeyce hoş geçti. Tokat domatesi, zeytinyağlı sarmasını daha da yeterli tanıtacağız. Şenliklerin bir öteki kıymetli noktası birlik ve beraberliği sağladı. Bunun yanı sıra yöresel sanatkarlar sahnede hünerlerini sergiledi” diye konuştu.

Yapılan müsabakalarda kademeye girenlere armağanları Vali Ozan Balcı ve Belediye Lideri Eyüp Eroğlu tarafından merasimle takdim edildi. – TOKAT

Kök: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir