Bu ilçenin geçim kaynağı “üzüm yaprağı”

Tokat‘ın Erbaa kazasında 2 yıl evvel coğrafi işaret alınan ve ismine şenlik düzenlenen üzüm yaprağından yaklaşık bin aile direkt geçimini sağlıyor.

Türk mutfağının lezzetlerinden yaprak sarmasının ana gereci üzüm yaprağı, Erbaa kazasının en değerli geçim aslını oluşturuyor.

Türk Patent ve Marka Kurumundan 2017 yılında “Erbaa narince bağ yaprağı” ismiyle coğrafi işaret dokümanı alınan üzüm yaprağı, yurt dışında başta Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa olmak üzere 15’ten ziyade devlete gönderiliyor. Erbaa yaprağı, bu sene örnek olarak Japonya’ya da gönderildi.

Ismine kazada şenlik düzenlenen üzüm yaprağı, Erbaa’da yaklaşık bin ailenin direkt geçim menşesini oluşturuyor.

“Yaklaşık 50 milyon lira gelir sağlanıyor”

Erbaa Belediye Yöneticisi Ertuğrul Karagöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaza umumunda mayıs ayında başlayan yaprak hasadının sona erdiğini söyledi.

Erbaa yaprağının kaza iktisadında kıymetli bir noktası olduğuna dikkati çeken Karagöl, “Yapraktan her yıl ekonomimize yaklaşık 50 milyon lira gelir sağlanıyor.” dedi.

Erbaa yaprağından yıllık yaklaşık 2 milyon avro ihracat geliri elde edildiğine işaret eden Karagöl,”Başka isimlerle anılması bitti. İki yıl evvel coğrafi işareti alındı. İzmir’den Manisa’dan yaprak getirip Erbaa yaprağı deyip satma devri bitti.” dedi.

Erbaa Ziraat Odası Yöneticisi Arif Köksal da Erbaa umumunda 20 bin dönüm bağ sahası bulunduğunu belirterek, “Bu yıl her dönümden ortalama 400 kilogram eser alırsak, 8 bin ton yaprak üretimi olacak. 8 bin ton yapraktan Erbaa iktisadına 60 milyon lira girecek. Erbaa yaprağından bin ton kadarını da yurt dışına gönderiyoruz.” diye konuştu.

Kök: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir