Ballıca Mağarasını bayram tatilinde 9 bin 624 kişi ziyaret etti

Tokat‘ta UNESCO Yerküre Mirası Süreksiz Listesi’nde konum alan 3,4 milyon yaşındaki Ballıca Mağarasını bayram tatilinde 9 bin 624 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Tabiat Himaye ve Ulusal Parklar Tokat Büro Yöneticisi İhsan 2., Ramazan Bayramında olduğu üzere Kurban Bayramında da Ballıca Mağarasının ziyaretçi akınına uğradığını kaydetti. 4 günlük bayram ziyaretinde Ballıca Mağarasını 9 bin 624 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini açıklayan 2., ziyaretlerin bayramın son iki günü ağırlaştığına dikkat çekti. Ballıca Mağarasının yanı sıra Kaz Gölünün de ağır ziyaretçi akınına uğradığını söz eden 2., tarihi ve doğal sıklıkları ile Tokat’ın ziyaretçilerini beklediğini kaydetti.

KOAH hastaları tercih ediyor

Yerkürenin en büyük ve en görkemli mağaralarından birisi olan Tokat Ballıca Mağarası ziyarete açılan 680 metre uzunluğunda 8 salonu ile ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Ballıca Mağarası, nezih oksijenli havası ile KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve astım hastaları şifa buluyor. Deniz seviyesine nazaran bin 85 metre rakımda taraf alan Ballıca Mağarası, yaz-kış ortalama sıcaklığı 18 radde ve nem orantısı yüzde 54 seviyesinde. Mağaraya erken saatlerde gelen hastalar muayyen noktalarda oluşturulan banklarda 3-4 saat oturarak bol bol oksijen alıyor. Dışarıda oksijen tüpüyle dolaşan hastalar mağarada oksijen tüpü takamadan rahat nefes alabiliyor. – TOKAT

Menşe: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir