Bakan Kasapoğlu: “Kadın odaklı bir spor strateji geliştirmemiz lazım”

Bakan Kasapoğlu: “Kadın odaklı bir spor strateji geliştirmemiz lazım” ANKARA – Avrupa Hareketlilik Haftası 2019 Yılı Kampanyası Haberlendirme gününde açılış konuşması yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Kadın odaklı bir spor strateji geliştirmemiz lazım. Zira bayan spor yaparsa evlat da, eş de spor yapıyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Lokal Idareler Siyaset Şurası himayesinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliği ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB)’ nin hane sahipliğinde düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası 2019 Yılı Kampanyası Haberlendirme günü TBB Hizmet Binasında gerçekleşti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Hareket, yürümek ve spor hayatımızda olması gereken, sorumlu kişiler olarak vazifemiz gereği kişimizi teşvik etme ve yönlendirme noktasında çok çalışmamız gereken konular” sözlerini kullandı.

“Bu temanın ve ‘Birlikte yürüyelim’ sloganının çok kıymetli olduğunu düşünüyorum”

Memleket sporuna son 7 yılda kıymetli yatırımlar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Cumhurbaşkanımızın spora ve sporcuya verdiği ehemmiyet gerçekleştirdiğimiz tesis yatırımlarının yerkürede sair bir örneğinin olmadığını bizlere gösteriyor. Gelgelelim geldiğimiz noktada sporun tabana yayılması, günlük hayat aktivitesi olması hayatın bir modülü olma tarafında daha çok yürüyeceğimiz yolun olduğunu gösteriyor. Yapılan bu temanın ve ‘Birlikte yürüyelim’ sloganının çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu mealli içtimayı organize eden, iştirakleri için belediye yöneticilerimize teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

“Sporu yaygınlaştırmak zorundayız”

Sporun kardeşliğin, barışın, sevginin cihanşümul lisanı olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, “Spor, hareketlilik açısından sıhhat açısından hem fizikî hem ruh sıhhati açsından değerli bir araç. Sporu yaygınlaştırmak zorundayız. Bu manada da hareketlilik bizler için en temel en başlangıç noktalarından birisi. Yürümeye teşvik etmek yürümeyi kolaylaştırmak bir arada yürümek çok değerli. Bakanlık olarak bir çok çalışmayı lokal idarelerimiz ile bir arada yapıyoruz. Zira yerelde halka dokunma noktasında mahallî idarelerimiz teğe bir bu mevzuda değer arz eden bunu nitekim uygulayan üniteler. Sporu tabana yayma noktasında yapacağımız daha çok iş var. Çok genç nüfusa sahip bir topluluğuz. Topluluğumuzun tüm kısmını sporla buluşturmamız lazım. Bununla ilgili çok hoş tesislerimiz var. Gerek belediyelerimize gerek bakanlığımıza ilişkin tesislerimiz ile en kaliteli en asrî tesisler bizde. Son 3 yılda 2 bin 500 adet mahalle bazlı futbol meydanı yaptık. Bunları çok daha faal çok daha verimli kullanmak zorundayız. Bu vesile ile tüm belediyelerimize bakanlık olarak yanınızdayız. Sizler de gençlerimizi, bayanlarımızı spora teşvik etme cephesinde girişimler geliştirin. Bizlerde bunu desteklemeye bugün olduğu üzere bundan sonrada hazırız” tabirlerini kullandı.

“Kadın odaklı bir spor strateji geliştirmemiz lazım”

Bayanın aile temelinde öncü bir misyonu olduğuna vurgu yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Kadın odaklı bir spor strateji geliştirmemiz lazım. Zira bayan spor yaparsa yavru da eş de spor yapıyor. Bayanlarımızın spora erişimini kolaylaştırmak ismine bakanlık olarak birtakım çalışmalarımız var. Lokal idarelerimizin, bu noktada bayanlarımızı spora teşvik etme hem de spor konusunda ki erişimini çok daha kolay hale getirilmesi noktasında ki çalışmaları destekleyeceğimizi bilhassa vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

“Doğu ve Güneydoğuda kış sporları ve atletizme yönelik bir genetik laf konusu”

Bakanlık olarak lokal idareler ile birlikte spor stratejilerinin olduğunu söz eden Bakan Kasapoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu çalışmayı bitirmek üzereyiz. Bu çalışmanın temelinde beşere yatırım var. Tesis noktasında birçok açığı kapattık. Elbette eksiklerimiz var. Onları da süratle kapatmanın çalışması gayreti içerisindeyiz. Fakat bundan sonra tesisten fazla kişiye yatırım yapacağız. Kişimizi nasıl spora yönlendiririz? Her birimizin günlük hayatında spor nasıl alışkanlık haline gelir? Günde yarım saatte olsa 45 dakikada olsa spora vakit ayırmamız gerekiyor. Bu çerçevede bakanlık olarak, lokal idareler ile birlikte gerçekleştireceğimiz spor stratejimizin temelinde alışkanlıklardan fazla muhtaçlık ve potansiyel odaklı çalışma var. Örneğin; her iklimin her yer genetiğinin farklı sporlara yönelik bir ekip bize gösterdiği yol var. Şark ve Güneydoğuda kış sporları ve atletizme yönelik bir genetik kelam konusu. Hakkari’de çim hokeyi, buz hokeyi daha çok teşvik edilmesi ve üstünde çalışılması gereken bir mevzu. Araştırmalarımıza nazaran Tokat’ta su topu, Kastamonu’da hentbol, Mersin’de kısa uzaklık atletizmi, Van’da yelken ve rüzgar sporları üzere her yerin kendi kişisine kazandırdıkları var. O ortamın kişisini o ortamın özelliklerine münâsib bir biçimde yönlendirebilme çerçevesinde çalışmalar yapacağız.”

Menşe: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir