Artova’da taş toplama makinesi hizmete girdi

Tokat‘ın Artova kazasında Şark Karadeniz Girişimi Kesim Kalkınma Yönetimi Başkanlığı (DOKAP) desteği ile alınan taş yekuna makinesi hizmete girdi.
Bölge Tarım ve Orman Müdüriyeti tarafından bir mühlet evvel DOKAP desteği ile alınan taş yekuna makinesi tarlalarında taş olan çiftçilere günlüğü 150 liradan kiralanıyor.
İnsan gücü ile yaklaşık 4 günde taşlardan temizlenen 20 dönümlük tarlayı taş yekuna makinesi 4 saatte taşlardan temizliyor.
Kaza Tarım ve Orman Yöneticisi İbrahim Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vali Ozan Balcı’nın başlattığı “Tarım Tokat” Girişimi kapsamında tarım konusunda Tokat’ta atılımların olduğunu söyledi.
Kazaya taş yekuna makinesi aldıklarını belirten Türk, “İl Müdürlüğümüz DOKAP’a bir girişim sundu. DOKAP’tan ödeneği alındı. Taş yekuna makinemizin 50 bin lira maliyeti var. Bir çiftçi için haddinden fazla raddede bir maliyet. Bu makinemizin çiftçilerimize yarar sağlayacağı kanaatindeyiz. Taşlı olan mekan ile taşsız olan noktanın verimi arasında teğe yedi fark olduğu tespit edilmiştir. Makinemizi çiftçilerimize 150 lira ile kiraya vereceğiz. Makinemiz bir günde ortalama 22 dekar yan temizliyor. 22 dekarlık noktanın olağan iş gücü ile temizlemesi 5 katı personellik maliyeti gerektiriyor. Bir günde yapılanı insan gücünde 6 günde yapmanız gerekiyor.”
Kazada çiftçilikle uğraşan Mustafa Zeytin de “Taş yekuna makinesi iş gücünü azalttığı için kazamıza çok yararlı bir makine. Olağanda insan gücü ile yapsak 3-4 gün sürecek. Taş yekuna makinesi olduğu için sabahtan öğlene kadar 20 dönümün taşlarını bitiriyoruz.” diye konuştu.

Kök: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir