Amasya Valisi Varol: “OKA’nın hibe desteği 100 milyon liralık yatırımı tetikleyecek”

Amasya Valisi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Idare Şurası Lideri Osman Varol, ajansın üç farklı hibe programıyla TR83 kesimine 34 milyon lira hibe finansman desteği sağlayacağını belirterek “Projelere minimum yüzde 25 ek sağlayacağımız değerlendirildiğinde yekun hibe meblağının dört katına yaklaşan ölçüde yatırımı tetiklemiş olacağız. Bu finansman desteği sayesinde kesime yapılacak yatırımın 60 milyon ila 100 milyon lira arasında olacağını düşünüyorum.” dedi.

Varol, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası içtima salonunda gerçekleştirilen OKA Ağustos Ayı Idare Heyeti Içtiması öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, ajansın Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’tan oluşan TR83 nahiyesine hizmet verdiğini belirtti.

Ortamdaki kar maksadı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik üç ayı hibe programının 17 Haziran’da yayınlandığını bildiren Varol, 21 milyon lira bütçeli Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı, 7 milyon lira bütçeli Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm Mali Destek Programı ve 6 milyon lira bütçeli Mesleksel ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı hibe davetlerinin yekun bütçesinin 34 milyon lira olduğunu anlattı.

Desteklenmeye paha bulunacak girişimlere 100 bin lira ila 2 milyon lira arasında finansal destek sağlanacağına işaret eden Varol, “34 milyon liralık aslı ortamımızın kalkınması için üç münferit destek programında yerimize tahsis etmiş olacağız. Girişimlere taban yüzde 25 ek sağlayacağımız değerlendirildiğinde yekun hibe fiyatının dört katına yaklaşan ölçüde yatırımı tetiklemiş olacağız. Bu finansman desteği sayesinde kesime yapılacak yatırımın 60 milyon ila 100 milyon lira arasında olacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Hibe programlarının başarılı formda uygulanması için vilayetlerde tanıtım içtimaları düzenlediklerini aktaran Varol, şunları kaydetti:

“540 kişi haberlendirme içtimalarına katıldı. Girişim hazırlamak isteyen kurumlara da teknik destek sağladık. Girişimlerin ajansımıza sunulması için son tarih 9 Ağustos. 9 Ağustos’tan sonra kıymetlendirme süreci başlayacak. Girişimlerin azami ve minimum hibe limitleri belli. Girişimlere ne kadar eş finansman sağlayacağımız kıymetli. Sunulacak girişimlerin kalitesi ve rehberliğimize tutarlılığı, hangi orantılarda eş finansman desteği sağlayacağımızı belirleyecektir.”

Içtimaya Samsun Valisi Osman Kaymak, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum Belediye Yöneticisi Halil İbrahim Aşgın, Amasya Belediye Lideri Mehmet Sarı ve idare şurası üyeleri katıldı.

Menşe: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir